Anasayfa | İletişim | Site Haritası | Arama
  
   
 

Yoğun Bakım Kursu Ankara genel bir değerlendirme.

Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER)’in Yoğun Bakım Çalışma Gurubu, 10-11 Şubat 2017 tarihinde, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği ile birlikte Yoğun Bakım Kursu düzenledi. Bu kursumuza ülkemizin değişik illerinden gelen 22 Acil Tıp Uzmanı, 24 Acil Tıp Asistanı ve diğer branşlardan 7 kişi olmak üzere toplam 53 hekim katıldı. Kursumuz için belirlemiş olduğumuz 40 kişilik katılım sınırlaması yoğun ilgi sebebiyle 50’li rakamlara ulaştı. Kursumuzun amacı, yoğun bakım bilim dalının ve acil kritik yoğun bakım çalışma prensiplerinin temel teorik ve pratik eğitimini başarılı bir şekilde katılımcılara sunmak olup amaçlarımız doğrultusunda başarılı bir kurs düzenlendi.

Bu kursta 2 gün boyunca sabahtan öğleye kadar olan oturumlarda teorik eğitimlere ağırlık verilmiş olup, yoğun bakımda hasta takibi, order düzenlenmesi, septik şok ve kardiyak arrest hastalarının yoğun bakım takip ve tedavisi, yoğun bakımda sıvı-elektrolit ve beslenme tedavileri, kan gazlarının değerlendirilmesi, teröpatik hipotermi, yoğun bakımda invaziv girişimler ve usg kullanımı, mekanik ventilasyonun genel ilkeleri ve solunum modları, invaziv mekanik ventilasyon, noninvaziv mekanik ventilasyon, mekanik ventilasyonun sonlandırılması ( weaning ) ve sedasyon konuları anlatıldı. Öğleden sonra ki bölümde ise katılımcılar 3 gruba ayrılarak cihazlar eşliğinde ve yuvarlak masa toplantıları şeklinde bu konuların pratik eğitimi yapıldı. Katılımcılar kurs sonrasında bizlerle memnuniyetlerini paylaşırken kursun tüm Türkiye’ye yayılması gerektiğini ve daha sık yapılması dileklerini ilettiler.

 

Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) Yönetim Kurulu olarak,Yoğun Bakım Kursumuzun düzenlemesinde büyük desteği olan Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Recep PEKCİCİ ve tüm ekibine, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine, Yoğun Bakım Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Başar CANDER’e, Prof.Dr. Mehmet GÜL’e, Doç. Dr. Ramazan KÖYLÜ’ye, Doç. Dr. Mehmet OKUMUŞ’a, Doç. Dr. Erol ÜNLÜER’e, Doç. Dr. Yavuz KATIRCI’ya, Uzm. Dr. Yahya Kemal GÜNAYDIN’a, Uzm. Dr. Bora ÇEKMEN’e, Uzm. Dr. Dilber ÜÇÖZ KOCAŞABAN’a ve sponsorlarımız BARD MEDICAL ve ERTUNÇ ÖZCAN’a teşekkür ederiz.

Fotoğraflar için tıklayınız.

Sunumlar için Tıklayınız

ETKİNLİKLER
  • USG Kursu  Kayseri
  • Acil Kritik Yoğun Bakım Kursu
  • Acilde Kış Zirvesi
  • ATUDER 2020 Fotoğraf Yarışması
  • 6th International Emergency & Cardiac Care Symposium
  • 16. Ulusal Acil Tıp Kongresi & 7.Intercontinental Emergency Medicine ve 7. International Critical Care Congress
  • MENATOX 2020 İstanbul
YAZARLAR                      [Tüm Yazılar...]
AYIN MAKALESİ        [Tüm Makaleler...]


İLETİŞİM

Acil Tıp Uzmanları Derneği
Yukarı Ayrancı Güleryüz Sk. No:26/19
06550 / Çankaya / ANKARA / TURKEY
info@atuder.org.tr

Tel: +90 312 4261214
Faks: +90 312 4261244

DERNEĞİMİZ

Derneğin Kurucuları
Derneğin Amaçları
Yönetim Kurulu
Denetim Kurulu
Dernek Tüzüğü
Acil Tıp Asistan Meclisi

KURSLAR

USG Kursu
İKYD Kursu
EKG

YAYINLARIMIZ

Eurasian Journal of Emergency Medicine (EAJEM)
Journal of Emergency Medicine Case Reports

ÜYELİK

Üyelik Koşulları
Üyelik Formu

 
 
 
 LookUs & Online Makale