Anasayfa | İletişim | Site Haritası | Arama
  
   
 

54. İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kursu (İKYD) 05 - 06 Ocak 2019 İstanbul Genel bir değerlendirme.

54. İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kursu (İKYD) , 05 - 06 Ocak 2019 tarihinde SBÜ Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi/İstanbul  20 kişilik eğitmen grubu ve 117 kursiyerin katılımıyla başarıyla gerçekleşti.

İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kursları (İKYD), devam zorunluluğu olan, iki günlük hem teorik, hem de maket başı pratik eğitimleri olan ve kursun sonunda yapılan sınavda, sadece başarılı olanlara sertifika verilen bir programdır.  İleri Kardiyak Yaşam Desteği (İKYD) kursunda, temel yaşam desteği uygulamaları, ritm tanıma, hava yolu uygulamaları, EKG değerlendirme, laringoskop, otomatik eksternal  defibrilatör uygulamaları, senaryolarla uygulamalar yapılmıştır.    

Kursun birinci günü, Kurs Öncesi Değerlendirme Testi yapıldı, sonrasında Temel Yaşam Desteği (teorik eğitim, pratik eğitim),  Havayolu, İleri Kardiyak Yaşam Desteği ve Yenilikler,  Kardiyovasküler Farmakoloji, Myokard Enfarktüsü,  Disritmiler, ölümcül disritmiler ve elektriksel tedavileri ve uygulamalı eğitimlerimiz yapıldı.

Kursun İkinci gününde Yeniden canlandırmada özel durumlar 4 konu başlığı altında anlatıldı. Bunlar Gebelik ,Travma, Astım, Toksikolojik aciller,  anaflaksi ,boğulma, Donma, Elektrik ve Yıldırım çarpmasında resusitasyondu. Ek olarak Acilde trombolitik kullanımı hakkında bilgi verildi.

Son olarak da Resusitasyonun etik ve yasal yönü anlatıldı. Daha sonra kursiyerler tek tek uygulama odalarına alınarak sınava tabi tutuldular.  Kurs sonrası değerlendirme testi uygulandı. Yapılan hesaplamalar sonucunda belli bir baraj puanının üstünde not alanlara başarı belgeleri, altında kalanlara ise katılım belgeleri basıldı.

Ardından sertifika töreni ve kapanışa geçildi.  

54. İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kursu (İKYD)  gerçekleştirilmesinde başta Acil Tıp Uzmanlar Derneği (ATUDER) Başkanı  Prof. Dr. Başar CANDER olmak üzere ATUDER Başkan Yardımcısı ve kurs direktörümüz  Prof. Dr. Zeynep ÇAKIR'a,  bizzat kursun başında bulunarak, kursumuzun başından sonuna kadar ilgisini ve desteğini esirgemeyen Genel Müdürümüz ve Resüsitasyon Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÜL'e ve aşağıda isimleri yazılı tüm eğitimcilerimize teşekkür ederiz. 

Ayrıca kursun SBÜ Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’inde yapılmasında büyük emekleri Başhekim Doç. Dr. Mehmet ERTÜRK’e mükemmel misafirperverlikten dolayı  gösteren Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü  Meryem TÜRKOĞLU ve ekibine de teşekkür ederiz.

Doç. Dr. Kenan Ahmet TÜRKDOĞAN Doç. Dr. Atıf BAYRAMOĞLU Doç. Dr. Özlem BİLİR Dr. Öğr. Üyesi. Gökhan ERSUNAN Dr. Öğr. Üyesi. Erdal TEKİN Uzm. Dr. Sibel GÜÇLÜ UTLU Uzm. Dr. Ayça ÇALBAY Uzm. Dr. Bora ÇEKMEN Uzm. Dr. Şeref Emre ATİŞ Uzm. Dr. Alev ECEVİZ Uzm. Dr. Utku Murat KALAFAT Uzm. Dr. Ramiz YAZICI Uzm. Dr.  Esra KARAMAN Uzm. Dr. Müberra KOCAKÖZ Uzm. Dr. Avni Uygar SEYHAN Uzm. Dr. Serkan DOĞAN Uzm. Dr. Ramazan ÜNALUzm. Dr.  Rabia Birsen TAPKAN

Fotoğraflara bakmak için tıklayınız.

Kursumuzu ilk üç sırada bitirenler

1. Seda ÖZALTIN   Acil Tıp Asistanı    SBÜ. Kanuni Sultan Süleyman E. A.H  Acil Tıp Kliniği

 

2.Salih FETTAHOĞLU  Acil Tıp Asistanı   SBÜ. Kanuni Sultan Süleyman E. A.H Acil Tıp Kliniği

3.Bedih BALKAN    Anestezi Uzmanı  S.B.Ü. Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Ve Damar Cerrahisi E.A.H

ETKİNLİKLER
 • Hukukta Tıbba Dair Herşey
 • Dinamik Acil Tıp Eğitimi EMDATE 4 Gaziantep
 • Basic Point of Care Ultrasound Course Jordan
 • Basic Point of Care Ultrasound Course India
 • R E B O A Kursu Aydın
 • 2nd international Point Of Care Ultra Sound Course SonoTurkey
 • R E B O A  Kursu
 • 24. Acil Tıp Güz Sempozyumu Aydın
 • 25. Acil Tıp Güz Sempozyumu Siirt
 • Aile Hekimliği Günleri 2019
 • The Global Syrian Refugee Crisis
 • 5. Uluslararası Acil Tıp ve Aile Hekimliği Kongresi
YAZARLAR                      [Tüm Yazılar...]
AYIN MAKALESİ        [Tüm Makaleler...]
Ayhan Aköz, Kenan Ahmet Türkdoğan, Nesibe Kahraman Çetin, Selen Kum, Ali Duman, Mevlüt Türe, Ahmet Ender Demirkıran
Predicting critical duration and reversibility of damage in acute mesenteric ischemia: An experimental study
İLETİŞİM

Acil Tıp Uzmanları Derneği
Yukarı Ayrancı Güleryüz Sk. No:26/19
06550 / Çankaya / ANKARA / TURKEY
info@atuder.org.tr

Tel: +90 312 4261214
Faks: +90 312 4261244

DERNEĞİMİZ

Derneğin Kurucuları
Derneğin Amaçları
Yönetim Kurulu
Denetim Kurulu
Dernek Tüzüğü
Acil Tıp Asistan Meclisi

KURSLAR

USG Kursu
İKYD Kursu
EKG

YAYINLARIMIZ

Eurasian Journal of Emergency Medicine (EAJEM)
Journal of Emergency Medicine Case Reports

ÜYELİK

Üyelik Koşulları
Üyelik Formu

 
 
 
 LookUs & Online Makale