AĞA İLE MARABAUzm.Dr. M. Murat OKTAY
[email protected]

Öykü bu ya;
Mehmet Ağa atlı maraba önde yaya yine kasabaya gidiyorlarmış. Hayatın sıradan akışından sıkılan Mehmet Ağa bu kez bir değişiklik olsun istemiş.

 Önde yürüyen marabaya seslenerek;

- Oğlum Mamo ben atlı sen yaya yıllardır böyle gelir gideriz, bu sefer bir değişiklik yapalım sen ata bin ben önde yaya gideyim.

Maraba Mamo duyduklarına inanamamış.

 - Ağam öyle iş olur mu? Sen ağasın ben azap, el gün ne der olacak iş mi bu?

- Olur olur bir günlüğüne bir değişiklik altı üstü.

 - Sen de bu dünya da bir gün gör ‘Bir günün beyliği beylik’ 

.- Bir şartım var ama’ demiş.

Maraba Mamo’nun akılına yatmasa da hoşuna da gitmiş bir yandan. Köye atlı girecek Mehmet Ağa önde yuları çekecek düşünsene … Olsun be olsun  demiş kendi kendine ‘ne olursa olsun bi günün beyliği beylik

- Söyle şartını ağam’ demiş.

Ağa biraz gülümsedikten sonra, şartı açıklamış.  Ağa büyük abdestini yapacak Memo onu yiyecek. Maraba Memo atlı Mehmet Ağa yaya kasabaya gidip sonra köye dönecekler.

Memo’nun başlangıçta içi almasa da bir günlüğüne bey olabilmenin hırsıyla kabul etmiş. Ağa pislemiş Memo yemiş ve kasabaya girmişler. Kasaba ahalisi Mehmet Ağa’yı yaya marabayı atlı görünce ayıplamış ağayı alay konusu olmuş koskoca Mehmet Ağa.Ağa bunu gururuna yedirememiş tabi.Dönüş yolunda 'ne edip edip atlı girmeliyim köye’ demiş kendi kendine. Sonra da kaçar gibi kasabadan ayrılmışlar.

 - 'Oğlum Memo anlaşma bozuldu. Ata ben binerim köye böyle girilmez ‘demiş. Memo bu duruma itiraz etmiş.Yol boyu kavga gürültü Mehmet ağa ne ettiyse de inmemiş marabay attan.Ne yapsın ağa mecburen Memo’nun aynı yerde abdest bozup bu kez dışkıyı kendisi yeme şartını kabul  etmiş. Mehmet Ağa atlı Maraba Memo yaya köy girişinde sormuş Memo ağasına

 - Madem sen atlı ben yaya girecektik bu köye iyi de ağam biz bu haltı neden yedik?

 ***

Kıssadan hisse. Madem acil servislere de  üç kuruş (bizim hastane de böyle) döner sermaye alabilmek için puan yapma derdiyle nezle-grip bakacaktık!

Madem  puan hesabı ile döner kapıya sıkışıp asli işimiz yerine ayak işi yapacaktık!

İyi de hocam sormazları mı adama !

Biz beş yıl bu eziyeti çekip bu uzmanlığı neden aldık.

Not: Benim çalıştığım hastanede dokuz TL evet yanlış duymadınız sadece TL olarak (yazıyla) dokuz Türk Lirası döner sermaye alan pratisyen acil hekimleri var.
 

Bu makale 6282 kez görüntülenmiştir.

Yorumlar


Yazarın Diğer Köşe Yazıları

YAZARLAR


AYIN MAKALESİ